Klimat i pogoda na Malcie

05 czerwiec 2013.

186
com_content.article
(2 razy zagłosowano, średnia ocena 4.50 na 5)
Klimat i pogoda na Malcie4.50 out of 50 based on 2 voters.


Malta,  niemal najmniejszy kraj na świecie, położona jest na Morzu Śródziemnym, około 75 km na południe od Sycylii. Jest to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku.

Malta | Widok na Maltę
Malta | Widok na Maltę (by Robert Pittman )

Średnie temperatury

Malta położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego i śródziemnomorskiego. Charakterystyczne są ty ciepłe lata i łagodne zimy. Średnia roczna temperatura jest najwyższa w Europie,  waha się w granicach 18-19 stopni Celsjusza.

Najcieplejszym miesiącem na Malcie jest sierpień, kiedy temperatura w ciągu dnia wynosi od 34 do 38 stopni Celsjusza, natomiast w nocy – od 19 do 24 stopni Celsjusza.

Sezon letni zaczyna się w połowie kwietnia i trwa do listopada. Liczba słonecznych godzin w tym okresie wynosi ponad 10.

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń z temperaturami od 12 do 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i do 15 stopni w nocy.

Najniższa odnotowana temperatura na Malcie miała miejsce w 1859 roku w Valletta i wynosiła zaledwie 1,2 stopnia Celsjusza.

Najwyższa temperatura wystąpiła w Luqa International Airport w 1999 roku i wynosiła 43,8 stopni Celsjusza.

Malta | Malta położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego i śródziemnomorskiego
Malta | Malta położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego i śródziemnomorskiego (by Robert Pittman )

Opady deszczu

Średnia suma opadów deszczu wynosi około 600 mm, większość występuje w miesiącach zimowych: w styczniu i lutym. Latem deszcz niemal nie występuje.

Sirocco

W sezonie letnim, wzdłuż wybrzeża występuje sirocco – suchy i gorący wiatr z Afryki. Niesie on ze sobą bardzo wysokie temperatury oraz piach. Zjawisko to może trwać od kilku godzin do nawet kilku dni.