Maltańskie przysmaki, czyli co warto spróbować

20 maj 2016.

195
com_content.article
(14 razy zagłosowano, średnia ocena 4.64 na 5)
Maltańskie przysmaki, czyli co warto spróbować4.64 out of 50 based on 14 voters.


Z jakich przysmaków słynie Malta? Czego warto skosztować? Każdy z nas słyszał o słynnym likierze z opuncji, ale na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Malta | Biżuteria z motywem ręki Fatimy
Malta | Biżuteria z motywem ręki Fatimy (by nevborg )

Likier z opuncji

Prawdziwym przysmakiem jest likier z opuncji – narodowy alkohol Malty. Opuncja figowa to tzw. owoc kaktusa. Owoce pokryte są drobnymi kolcami i rosną na sięgającymi kilka metrów wysokości sukulentach. Likier z opuncji można kupić  większości sklepów spożywczych i z pamiątkami. Cena za butelkę sięga 25 euro.

Pastizzi

Pastizzi to przepyszne, ciepłe bułeczki z nadzieniem sprzedawane w paztizzeriach. W środku możemy znaleźć nadzienie z serka ricotta, sera z Gozo czy szpinaku i tuńczyka. Maltańczycy chętnie po nie sięgają, najczęściej w drodze do pracy – wtedy też jest największy wybór. Pastizzi są w kształcie rombu.

Kinnie

Jedni zakochują się w smaku Kinnie już po pierwszym łyku, inni wręcz przeciwnie i już nigdy po niego nie sięgają. Jest to narodowy, bardzo charakterystyczny napój produkowany na Malcie. Słodko-gorzki smak zawdzięcza pomarańczom chinotto. Kinnie doskonale gasi pragnienie. W sprzedaży dostępna jest tradycyjna wersja napoju oraz w wersji light.

Cisk

Najpopularniejszym piwem na Malcie jest Cisk. Jest to jasne piwo o złocistym kolorze, z owocowo-jęczmiennym posmakiem. Cisk kupimy w każdym sklepie, barze i restauracji. Browar Simonds Farsons Cisk został założony na Malcie w 1928 roku. Piwo kupimy w sklepach spożywczych w cenie 0,8-1,20 euro, w barach od 1 do 2 euro.

Ser z Gozo

Biały ser wytwarzany z mleka koziego lub owczego na wyspie Gozo jest jedną z najsmaczniejszych przekąsek. Mogą być obsypane pieprzem albo papryką. Kupimy je w każdym sklepie spożywczym. Ceny wahają się od 3 euro za kilka sztuk.

Malta | Maltańskie pastizzi
Malta | Maltańskie pastizzi (by haynes )

Oliwa z oliwek

Oliwki to kolejny skarb Malty. Wprawdzie nie ma ich tu rak dużo jak np. w Grecji, ale również wytwarza się oliwę z oliwek, która jest naprawdę wyśmienita.

Owoce i warzywa

Malta jest małym królestwem pomidorów. Świeże są słodkie i soczyste, na Gozo suszy się je w słońcu. Również mandarynki i pomarańcze smakują tu jakoś inaczej. Latem warto skosztować owoców opuncji (uwaga na kolce!). Warto kupić po kilka sztuk w jednym z licznych warzywniaków i delektować się nimi nad morzem.

Dżemy

Z opuncji wytwarza się również dżemy. Słodkie, ale jakże kusi, by wyjadać je palcem wprost ze słoiczka!

Malta | Napój Kinnie
Malta | Napój Kinnie (by haynes )

Brak powiązanych artykułów